İlişki çeşitlerinden belki de en önemlisidirbir insanın peynir ile olan ilişkisi.

Öncelikle üzülerek sosyal statü ve sınıfların peynir ile olan ilşkilere çok önemli farklılıklar kattığını hatta bu ilişkiyi neredeyse tamamen bu sosyal sınıfların belirlediğini üzülerek ve hatta ağlaya ağlaya belirtmeliyim. Eskiden olsa şu anda yazı yazdığım kağıdın üzerine göz yaşlarım gelerek kağıdı şişirirdi fakat şimdi görülemiyor bu, klavyemin üzerinde bir iki damla izi var, o da sıcakta buharlaşır zaten. Dolayısıyla sadece söz uçmuyor, his de uçuyor, yazı kalabiliyor.

Peynir mesela ben öğrenci evinde yaşarken Hollanda peyniri diye aşırı dandik bir peynir vardı, o zamanlar onunla sınırlıydı. Kremsi bir yapıya sahipti diyeceğim fakat bu kez matah bir şey anlaşılır diye ürküyorum. Onun kilosu çok ucuzdu ve biz de bu peynirlerden sık sık alırdık.
Ne zaman ki seri bir şekilde çalışma hayatına atıldık, iki sene içinde zart diye bu peynire devam etmeyi kestik çünkü yerini Kadıköy çarşıdaki şarküterilerden alınan beyaz peynirler aldı.

Hatta bu şarküteriler alınan ürünleri hep folyoya sarardı, bir gün bir arkadaşın annesi yanlşlıkla eski kaşar almıştı da evde büyük bir panik yaşanmış herkes mutfakta korku ile bir yere çekilmiş, duvarlara tırmanacak kadar büyük bir arbede yaşanmıştı. O eski kaşar derhal geri verildi ve orta sınıfın tek alışkın olduğu beyaz peynir ile taze tost kaşarı ile değiştirildi.

Bu geçmişte kaldı. Şu günlerden geçmişe baktığımda ve eski Kars kaşarımı yudumlarken hafifçe gülümsüyorum.

Mesela benim aile yapım en fazla emmantele kadar müsaade ediyor yememe. Diğer ayak kokulu varsıl aile alışkanlıklarına asla alışamam.

Peynir ile insan ilişkisinin bu daha girişe giriş kısmı. O kadar derin ve incelenmesi, üzerine tezler, şeyler yazılması gereken bir konu ki, günlerce devam edebilir, kalın kalın dört beş cilt yazılabilir. Biz şimdi isterseniz haftanın peyniri olarak sert ezine keçi peyniri diyor ve yazımızın ilk bölümünü burada bitiriyoruz.

Peynir dolu günler dilerim.

Not: Sevgili bayanlar, unutmayın ki beyaz peynir göz çevresindeki kaz ayağı kırışıklıklarını yapan en önemli etkendir. Yerken iki kez düşünün.