Yepyeni bir Türkiye’ye merhaba dediğimiz sendromsuz bir Pazartesi’den daha merhaba sayın dinleyen, izleyen, okuyan…

Bu haftanın konseptini vazgeçemediğimiz Yeşilçam ve izlerken eğlenmekten doyamadığımız Bollywood filmleri olarak seçtim; ama öncesinde şu güzelim seçim sonrasında Yepyeni Türkiye’ye hitaben haftanın klibi yerine şarkısını sunuyorum size. Üşenmezseniz bir de sözlerinin çevirisine bakın da öyle anlayarak, öyle içten dinleyin derim… Xece – Li Xwe Baş Binére, yani kendine iyi bak diyor… Buyrunuz.

 

Top 5 Yerli

1.İlk sırada şüphesiz ki, bir Yeşilçam Klasiği olan, yaşımız kaç olursa olsun tekrar tekrar dahi izlerken kahkahalarımızı her seferinde bıkmadan attığımız Hababam Sınıfı’ndan Neler Oluyor Hayatta var. “Bir de şu rüya gerçek olsa…” dedik, oldu da galiba.

 

2.Kadir İnanır ve Türkan Şoray ikilisi Yeşilçam’ın en efsane ikilisidir tabii ki. Onlardan biri var sırada, Balıkçı Azize. Belkıs Özener’in sesinden Oy Oy Azize şarkısı ile horonlar tepilsin, akşama da rakı-balık mı yapsak?

 

3.Sene 1975, kamera önünde Tarık Akan ve Gülşen Bubikoğlu başkahraman, Hulusi Kentmen ve Adile Naşit de büyük ustalar… Çapkın Ferit iş başında, taa ki Zehra’ya aşık olana kadar. Ah Nerede Vah Nerede…

https://www.youtube.com/watch?v=CA2skIrf4_w

 

4.“Ben senin resmine değil de, sana âşık olsaydım ne olacaktı? Belki bir kere bile bakmayacaktın yüzüme.” 1965’in siyah-beyaz Yeşilçam’ı. Sevmek Zamanı, bir surete âşık olmanın hikâyesi.

 

5.Yeşilçam deyince Zeki Müren ve şarkılarını es geçersem ayıp etmiş olurum diye düşünüyorum. Sene 1953, Zeki Müren’e eşlik eden ise Cahide Sonku. Filme adını veren Beklenen Şarkı ile listeyi tamamlıyorum.

 

 

Top 5 Yabancı

1.2010 yapımı olan My Name is Khan filmi ile listeyi açıyorum. Shahrukh Khan ve Kajol bu filmde başrolleri paylaşmaktadır. Film, kabiliyetsiz(hasta) bir adamın sakatlığa, güçsüzlüğe karşı yaptığı savaşını anlatmıyor. Hasta adamın, tüm dünyada olan Terör, Savaş, Nefret ve Düşmanlığa karşı yaptığı savaşı anlatıyor. Aynı zamanda film önerisi de olan bu şarkı ile filmi de izlemeyeniniz varsa hala izleyin derim.

https://www.youtube.com/watch?v=aEY99PfZvlM

 

2.2012 yapımı romantik komedi türünden Bol Bachchan filminin müziği var şimdi. Filmde aksiyon, eğlence, aşk, her duyguya fazlasıyla yer verilmiş durumda. Şarkıyı da duyup kıpır kıpır olmak işten bile değil…

 

3.2013 yapımı ve yine Bollywood filmlerinin olmazsa olmaz adamı Shahrukh Khan filmlerinden biri var sırada. Titli Chennai Express… Filmin kendisi pek tutulmasa da kullanılan soundtrack’i kulakta hoş, naif bir tını bırakmıyor değil. Ilık bir Hint esintisi için dinlenesi.

https://www.youtube.com/watch?v=Jet3KGOIh8w

 

4.Bollywood’un eskilerine de el atmadan olmaz, deyip şöyle bir aratınca karşıma ilk bu çıktı. 1969 yapımı Aradhana. Filmde öne çıkan isimler Rajesh Khanna ve Sharmila Tagore. Bu sefer filmi izlememiş olduğum için yorum kısmını es geçiyorum, şarkı güzelmiş dedim aldım sundum size…

 

5.2008 yapımı Rab Ne Bana Di Jodi ile listeyi tamamlıyorum. Filmde, yine Shahrukh Khan ismi okunuyor ve bu sefer tek kişiyi iki ayrı karakter olarak oynamaktadır. Esas kızın kalbini kazanmak için her yol mübah olsa gerek. Haydi size iyi dinlemeler, böyrunuz…

 

Haftanın Animasyonu

Bağlılık, aşırılık, taşkınlık, şiddet, kıskançlık… İnsan kalbi ile gösterilen soyut metaforlar ve semboller aracılığı ile bir çok göndermenin yer aldığı bir animasyon var bu hafta; HEART!

 

Herkese Yepyeni Türkiye’de keyifli ve bol müzikli bir hafta diliyorum…