TEKERLEKLİ AKVARYUM

Bir taşıt aracı mevzuu vardır ya hani, asıl amacı olan noktadan noktaya ulaşmaktan başka nereye çeksen oraya gider…
Hah işte tam onlardan bahsedeceğim burada. İki,dört ya da doksan sekiz tekerlekli olması önemsiz…bu arada en çok 2 tekerlekli olanlarını severim onların başka…
Tekerleğin icadı bilinen kayıtlara göre 5500 yıllık hadise ama hala tekerlek üzerinde giden aletlerle ulaşıyoruz. Farkında mısınız bilmem ama 5500 yıldır kaydettiğimiz aşama bu yani 🙂
Arabayı ata, öküze, deveye ve hatta devekuşuna bile çektirmişiz şimdi hayvana çektirmiyoruz…bahis konusu aşama bu.
Sonunda geldiğimiz nokta da çok matah; “sende ne araba var,bende ne araba var, 2008 model mi…aaaa çok eskiymiş”.
Hadi adam icad etmiş,geliştirmiş,kullanmış, gururlanmaya da hakkı var da, bize ne oluyor ki?
“Ben Mercedes ten başka arabaya binmem”
Eee binme…emin ol Mercedes o arabayı senin için imal etmiştir ve binmezsen çok üzülür fabrikayı kapatıp ağlayarak evine gider.
Bilgiyi görgüyü kültürü ve ahlağı boşver…arabanın kralını alalım ki toplumda kendimize yer ,edinelim sınıf atlayalım, adam yerine konalım. Ayağımıza dandik 50 liralık ayakkabı giyelim ama 150 bin euroluk arabaya binelim ki şanımız yürüsün.
Bizde kısmen böyle bir etkisi olmakla beraber,medeni memleketlerde bunu kimse sallamıyor.
İşin ilginç tarafı da; Abd ve Avrupanın milli gelir olarak bizi üçe, beşe, otuza, elliye katlayan ülkelerinde insanlar 1990 lı model otomobilleri halen kullanırken, bizde 2005 model araca “eski” damgası vurulması. Fakirler işte o batılılar…hurdaya binsin dursunlar.
…ama acaba öyle mi?
Otomobillerle 30 yılı aşkın bir süredir profesyonelce uğraşan biri olarak öyle olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.
Otomobil kağıttan kartondan imal edilmiş 2 yılda eskiyen bir şey değil aksine bir dayanıklı tüketim ürünüdür. Bir beyaz eşyayı 2 yılda bir değiştirmeyip otomobili neden değiştiriyoruz? Artık o psikolog ve sosyologların konusu. Ancak kendi tecrübemle size dünya üzerinde tamir edilmesi mümkün olmayan bir motorlu araç olmadığını söyleyebilirim.
Her ne kadar bulabildikçe size buradan otomobil ve motosikletlerin sürüş izlenimlerine ait bilgiler paylaşacak olsam da, sahip olduklarımızla mutlu olmamız gerektiği tavsiyesinde bulunmayı da ihmal etmeyeceğim.
En kıymetli araç sahip olduğunuzdur…mantıklı düşündüğünüzde böyle olduğunu göreceksiniz.
Elbette zevk ve para sizin…şöyle yapmayın böyle yapın demeyeceğim ama mevcut birikiminize ek olarak yıllarca keyifle çatır çatır yiyebileceğiniz parayı otomobil kredisine gömdüğünüzde ve “ulan bitmedi gitti şu kredi” dediğinizde sözlerimi hatırlayacağınız garanti.
Hastasıyım bu “yeni olsun sorun çıkarmaz herhalde” cehaletinin.
Araç…adı üstünde A noktasından B noktasına gitmeye yarar…çamaşır makinesi buzdolabı gibi birşeydir. Daha fazlası değil.
Hadi eyvallah şimdilik…