Merhaba sayın dinleyen… Bu haftanın Ustalara Saygı Kuşağı’nda onur konuğumuz Louis Armstrong… Önce lafı çok uzatmadan kendisinden bahsedelim, sonrasında sizler için seçtiğim bir şarkısını paylaşacağım.

Kendisi 4 Ağustos 1901 New Orleans doğumlu olup gençlik yıllarını da burada geçirmiş. Cornet çalmaya başladığı yıllarda ailesinin durumu oldukça vahim durumda olduğundan, Rusya Yahudisi bir aileden almış olduğu borç para ile ilk cornetini satın aldı. Sonrasında şehrin önde gelen bando gösterilerini takip etmiş ve ilerleyen günlerde de kendisine akıl hocalığı yapacak olan Joe King Oliver ile tanıştı. Daha sonraları bandolarda ve New Orleons’ın nehir gemilerinde çalmaya devam eden Armstrong, Joe Oliver 1919’da şehirden ayrıldıktan sonra Kid Ory’s band adlı şehirde en taze, hareketli caz grubu olarak kabul edilen grupta Oliver’ın yerini aldı.

1922’de Armstrong kendisini davet eden Joe “King” Oliver’ın yanına gitti ve onun Creole Jazz Band adlı grubuna katıldı. Armstrong 1923’te Oliver’ın grubunda ikinci cornet olarak çalarken bazı sololar dâhil olarak ilk kayıtlarını yaptılar.

1925 yılında Chigago’ya döndü ve kendi ismi altında ünlü Hot Five and Hot Seven’ı hit şarkılar “Potato Head Blues”, “Muggles” ve “West End Blues” kayıtlarına başladı ve caz müziğin yıllar boyunca sürecek gündemini, standardını belirledi. Armstrong’un “West End Blues”daki trompet girişi caz tarihindeki en meşhur doğaçlama olarak kabul edildi ve sonraki 30 yıl boyunca Armstrong yılda 300 kereden fazla müziğini sahnede icra etti.

Ölümünden bir gün öncesine kadar bile çalışmalarını devam ettiren Armstrong 1971 yılının 6 Temmuz gününde bir kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir. Ölüm yıldönümünün olduğu bu haftada kendisini saygıyla anıyor ve “Dream A Little Dream Of Me” yorumu ile sizleri başbaşa bırakıyorum.

 

 

(Kaynak: Vikipedi)