rolling-stones-new-album

The Rolling Stones rock tarihinin en uzun süre ayakta kalmış grubu. 1962 yılında kurulan topluluk, günümüzde hâla yoluna devam etmekte. Yıllara meydan okuyan bu ingiliz grubunun, kemik kadrosu Charlie Watts, Keith Richards ve Mick Jagger şeklinde olduğu söylenebilir. Onların dışında, grubun tarihinde toplulukta yer almış dört müzisyen daha var. Gelin The Rolling Stones’un nasıl yönetildiğine biraz bakalım.

The Rolling Stones, The Beatles’ın efendi duruşuna karşılık serseri bir duruşla ortaya çıkmıştır. Bu kimilerinin hoşuna gitmiş, kimilerinin de gitmemiştir. The Beatles’a karşı olan en büyük üstünlükleri, The Beatles ile yakın tarihlerde kurulmuş olan bu grubun ömrünün çok daha uzun süre devam etmesi olmuştur. Bunda en önemli etkenlerden biri, grubun üyelerinin The Rolling Stones’u ailelerinden bile önde tutmalarıdır. Ne de olsa John Lennon, Yoko Ono yüzünden The Beatles’ı dağıtmıştır. Ama The Rolling Stones’ta Mick Jagger gibi rock yıldızlarının en çapkın adamı olmasına rağmen, grubun solisti hiçbir zaman sevgililerini veya eşlerini gruptan önde tutmamıştır. Ayrıca, The Rolling Stones’un uzun ömrünü sadece The Beatles ile karşılaştırmak doğru olmaz. Zira 54 yıllık grup tarihi, bir sürü efsanevi rock grubunun kendilerinden sonra kurulmalarına ve dağılmalarına şahit olmuştur. Aslında grubu kuran isim, gitarist Brian Jones’tur. Fakat The Rolling Stones’u domine eden isimler Mick Jagger ve Keith Richards olmuşlardır.420x440 - BILL In MetroLife-Aug 21 folder - short term hold -pix promos graphics Jagger’ın şansı Keith Richards gibi The Rolling Stones’un müziğinin temellerini kuran orijinal bir gitariste sahip olması, Richards’ın şansıysa rock müziğin en iyi şov adamına sahip olmasıdır. O ikisinin dışında grubun kuruluşundan itibaren yer alan bir de baterist Charlie Watts vardır. Ancak kendisi pek ete süte bulaşmayarak, sadece davulunu çalmıştır. Fakat 80’lerin ortasında Mick Jagger kendisine meydan okuduğunda, ona çaktığı yumrukla gruptaki yerini de sağlamlaştırmıştır. Zira bu yumruk Mick Jagger odanın diğer tarafına uçmasına neden olmuştur.

Mandatory Credit: Photo By O'NEILL / REX FEATURES BRIAN JONES VARIOUS - 1964 ROLLING STONESBrian Jones ise grubun kurucusu olmasına rağmen, The Rolling Stones’taki ömrü uzun olmamıştır. En başta grubu kurarken, elemanları bile kendi tek başına seçmiştir. İlk yıllarda şarkı yazım ekibinde çok önemli rolü varken, uyuşturucu problemi üretkenliğini azaltmaya başlamıştır. Özel yaşam sıkıntısı dışında, grup içindeki Mick Jagger ve Keith Richards’ın yükselişine dayanamaması da diğer üyelerle arasının açılmasına neden olmuştur. 1969 yılında çıkılacak Amerika turnesine, uyuşturucu problemi yüzünden çalışma izni kendisine çıkmadığı için diğer grup üyeleri onu topluluktan ayrılmaya zorlamışlardır. Ama basına kendine isteğiyle ayrıldığına dair bilgi vermiştir. Ayrıldıktan aşağı yukarı 1 hafta sonra da ölmüştür. Ölüm nedeni uyuşturucu olarak açıklanmıştır. Aslında ölüm nedeninin arkasında her zaman bir gizem de kalmıştır.

280fullOnun yerineyse Mick Taylor gelmiştir. Taylor, diğer grup üyelerine göre daha gençtir. Ancak küçük yaştan beri The Rolling Stones’un çok saygı duyduğu John Mayall’ın yanında çalıyor olması, gruba dahil olması için yeterli bir referans olmuştur.  Gruba 1969 ve 1974 yılları arasında önemli katkılar yapan Mick Taylor ise, Keith Richards ile ters düştükten sonra gruptan ayrılmak zorunda kalmıştır. Bunun en büyük nedenlerinden biri, Mick Jagger daima grup içi sürtüşmelerde Keith Richards’tan yana taraf olmasıdır. Boş kalan ikinci gitaristlik koltuğunaronnie-wood-2016 bu sefer Rod Stewart’ın gitaristi Ronnie Wood oturmuştur. Fakat Ronnie Wood, kendisinden önceki gitaristler gibi diğer üyelerle sıkıntı yaşamamıştır. Çünkü grupta yer almayı kendisine verilmiş bir şeref olarak görmüş ve Keith Richards-Mick Jagger ikilisine meydan okumamıştır. Bu tutumu da ilerleyen yıllarda, kendisinin gruptaki yerini sağlamlaştırmıştır.

mi0001339286Grup son kaybını 1993 yılında yaşamıştır. Basçı Billy Wyman gruptan ayrılmıştır. Kendisi ayrılışına “Mick ve Keith’in ona yapacak iş bırakmadıklarını ve artık kendi müziğini yapmak istediğini” söylemiştir. Yani grubun en güncel kadrosu; Charlie Watts, Ronnie Wood, Keith Richards ve Mick Jagger şeklinde oluşmuştur. Ancak zaman zaman bu dörtlüye eski üyeler bazı konserlerde konuk olarak eşlik etmektedirler. Yani yaşanan ayrılıklar olmasına rağmen, Mick Taylor ve Billy Wyman’ın grupla arası iyi kalmıştır.

5o yıldan fazla süren grup için turneler albümlerden daha önemli olmuştur. Grup üyeleri servetlerini esas olarak albümlerden değil; albümler için çıktıkları turnelerden elde etmişlerdir. Zaman ilerledikçe yeni albümler, turneye çıkmak için araç olarak piyasaya çıkmaya bile başlamıştır. 2002 yılında 40. yıl şerefine “Forty Licks” adında grubun 40.yıl şerefine çıkardıkları “best of” niteliğindeki albümüne özel turne bile düzenlemişlerdir. Benzer bir olayı bu sefer 2012 yılında yaparak, “GRRR!” adında 50 yılın toplamasını yapmışlar ve içerisine ayıp olmasın diye iki yeni şarkı eklemişlerdir. Tabii arkasından dünya çapında bir turne gelmiştir. Aynı numarayı 2022 yılında da yapmalarını beklemiyor değilim. Zira 73 yaşına gelmiş Mick Jagger bugünkü turnelerde sahnede sağa sola koşmaya devam edebilmekte.

Benim için favori The Rolling Stones albümleri, 1972’de çıkan “Exile On Main St.” ve grup üyelerinin olgunluk yıllarında yaptıkları 1997’de çıkan “Bridges To Babylon” çalışmasıdır. Hatta “Bridges To Babylon” albümünün turnesi kapsamında The Rolling Stones’un 1998 yılında İstanbul’da konser verdiğini de belirtmeliyim. Grubun 50 senelik tarihinin olmasından dolayı, farklı jenerasyonların favori The Rolling Stones şarkıları pekâlâ değişik olabilir. Örneğin grubun çıkışına şahit olmuş bir baba için The Rolling Stones deyince akla “Satisfaction” veya “Paint It Black” gelirken, 90’lı yıllarda The Rolling Stones’a sarmış oğlunun favorisi “Anybody Seen My Baby” şarkısı olabilir. Geçtiğimiz kasım ayında, ilk defa bir cover albümüne imza atarak tarihlerine bir yenilik eklemişlerdir. Eski blues şarkılarını yorumladıkları “Blue & Lonesome” albümü, tahminimce grubun çıkışı hatırlayan çok eski hayranların özellikle ilgisini çekecektir.

Sonuç olarak, The Rolling Stones 54 yıllık yaşayan tarihiyle gelmiş geçmiş en uzun var olmuş rock grubu. Rock tarihi denince belli zaman dilimlerinde yer alan gruplardan farkı, rock müziğin doğuşu olan 60’lı yılların başında beri her anında var olan tek topluluk olması. Bu rekoru kırabilecek başka bir grubun ileride oluşacağına ihtimal vermiyorum. Hem olsa bile, her zaman adından bu kadar çok söz ettiremeyeceği kesin.

Sinan San