Rock müziğinde bazı topluluklar ilk albümlerinde başarıyı yakalasalar bile devamını getirmemekteler. Bu tür toplulukları tek albümlük gruplar olarak tanımlayabiliriz. Diğer yandan tek albümü geçmedikleri için, ilk olsa bile çıkan albüm debut olma özelliğini de yitirmekte. Çünkü ilk kavramından çıkarak, tek kavramı oluşmakta. Bu tek albümlük toplulukların zaman zaman “süper grup” denilen yani geçmişte farklı gruplarda yer almış üyelerin bir araya gelmeleriyle oldukları görülmekteler. Şimdi tek albüm gerçekleştirmiş önemli gruplara biraz bakalım.

Tek albümlük grup olarak bahsedeceğim ilk topluluk, süper grup kavramına girmekte. Rock tarihinde bu kavramın doğmasını sağlayan ilk grup Blind Faith tek albümlük bir oluşumdur. 1969 yılında Cream grubundan Eric Clapton ve Ginger Baker‘ın, Spencer Davis ve sonrasında Traffic grubunun solisti Steve Winwood ile Family’den basçı Ric Grech‘in bir araya gelmesiyle meydana gelmiştir. Blind Faith tek albüm yapmış ve bu çalışma kült bir hale gelmiştir. Özellikle Eric Clapton ve Steve Winwood hayranlarının büyük beğenisini kazanmıştır. İkili kariyerlerine devamında birbirlerinde ayrı olarak devam etmişler, ancak zaman zaman bir araya gelerek Blind Faith hatırasını canlandırmışlardır. Grubun kendi ismiyle çıkan albümdeki, Can’t Find My Way Home, Had To Cry ve Sea Of Joy her iki müzisyenin kariyerindeki parçalar arasına girmiştir.

Eric Clapton ertesi sene tek albümlük bir oluşuma tekrar imza atmıştır. Kendisi Bobby WhitlockCarl Radle ve Jim Gordon‘u bir araya getirerek Derek And Dominos grubunu kurmuştur. Topluluk 1970 yılında Layla And Other Assorted Love Song isimli bir albüm gerçekleştirmiştir. Bu çalışmadaki Bell Bottom Blues ve Layla şarkıları Eric Clapton‘ın önemli klasikleri haline gelirken, kariyerinde defalarca cover edeceği Little Wing yorumu da önemlidir. Eric Clapton‘ın bir grupta uzun soluklu devam etmeme alışkanlığı bu toplulukta da baş göstermiş ve gerçekleştirilen tek albüm sonrasında gitarist grubu dağıtmıştır. İşin ilginç tarafı, bu albümdeki şarkıları uzun yıllar Cream dönemine ait olduğunu sananlar epey fazla olmuştur.

Tek albümlük önemli gruplardan 70’lerden akla gelen bir diğer isim de Sex Pistols grubudur. Punk rock türünde simge haline gelmiş ve kendisinden sonra gelen bir sürü punk grubuna ilham kaynağı olmuştur. Üç yıl aktif kalan grubun tek çıkardığı stüdyo albümü Never Mind the Bollocks, Here’s the Sex Pistols olmuştur. Gelmiş geçmiş en iyi albümler listelerinde bu albümü sıkça bulabiliriz. Albüm sonrasında John Lydon, Paul Cook, Sid Vicious, Steve Jones ve Glen Matlock oluşan grup Amerika’da turneye çıkmış, ancak turne pek uzun sürmemiştir. Çünkü grubun gitaristi Steve Jones 14 gün sonra grubu terk etmiş ve geri kalan üyeler birlikteliklerini fazla koruyamamıştılar. Zaten albümün kayıtlarında bir arada zar zor durmuşlardır. Fakat tek albümleri olup, bununda ortalığı sallamış olması grubun iyice efsaneleşmesini sağlamıştır.

1988’de Lords Of The Wasteland ismiyle kurulan ertesi sene Mother Love Bone adını kullanan topluluk, rock tarihinde tek albüm yapmış gruplar arasına girmektedir. Çünkü grubun tek albümü Apple, 1990 yılında çıktığı zamanlarda grubun solisti Andrew Wood eroin bağımlılığı yüzünden hayatını kaybetmiştir. Apple albümü müzik tarihinde önemli bir yere sahip olmuştur, zira grunge akımının öncülerinden birine haline gelmiştir. Grubun diğer üyeleri Stone Gossard, Jeff Ament, Greg Gilmore ve Bruce Fairweather‘dır. Mother Love Bone liderini ve solistini kaybedince, varlığını devam ettirememiştir. Ancak bu gruptaki Stone Gossard  ve Jeff Ament daha sonra Eddie Vedder‘ın kurduğu Pearl Jam‘de yer alarak, başarılı olmuşlardır. Yani bu grubun küllerinin Pearl Jam‘in kurulmasında büyük fayda sağladığını söyleyebiliriz.

Ayrıca Andrew Wood‘un ölümü, tek grupluk bir oluşuma daha ilham kaynağı olmuştur. Andrew Wood‘un yakın arkadaşı olan Chris Cornell, ona saygı anlamında bir albüm gerçekleştirmek için Soundgarden‘dan grup arkadaşı Matt Cameron‘u da yanına alarak Mike McCready ve Eddie Vedder ile işbirliğine girdikleri üzerine de Mother Love Bone grubundan Stone Gossard ve Jeff Ament‘i çağırarak Temple Of Dog grubunu kurmuşlardır. Bu proje Pearl Jam henüz Ten albümünü henüz çıkarmamış olduğu için Eddie Vedder‘ın ilk defa ismini duyurmuştur. İçinde bulunan müzikal tadlarla, uçlar arasında gidip gelen bir albümdür. Parçalar arasında Hunger Strike ve Say Hello To Heaven özellikle çok önemlidir. Grubun devam etmemesindeki esas sebep Eddie Vedder‘ın Pearl Jam‘i kurması ve Chris Cornell‘in yola Soundgarden ile devam etmesidir. İşin trajik kısmı ben bu yazının taslağını hazırlamaya başladığımda Chris Cornell de hayattaydı. Onun ani ölümü üzerine yaklaşık 1 ay önce bu yazıyı ıskartaya çekerek, Chris Cornell‘in hayatı hakkında yazmıştım. Maalesef Temple Of The Dog bir müzisyenin anısı için kurulmuş bir toplaşma olarak bilinirken, bu etkinliğin gerçekleşmesine önderlik etmiş isim de 18 Mayıs’ta aramızdan ayrıldı.

Yıllar 1995’i gösterdiğindeyse, Pearl Jam‘den Mike McCready yine tek albümlük bir oluşumda yer almıştır. Grunge tarzının doğduğu yer olan Seattle şehrinde kurulan Mad Season oldukça güçlü isimlerden oluşmuştur. Alice in Chains solisti Layne Staley, Screaming Trees‘den Barrett Martin ve John Baker Sounders grupta yer alan müzisyenlerdir. Süper grup kavramına giren topluluk 1995’te Alice In Chains, Pearl Jam, Screaming Trees hayranlarını memnun eden Above isimli albümü çıkardı. Devam eden yıllarda gene bir araya gelmek üzerine ayrıldılar, fakat 1999 yılında grubun bas gitaristi John Baker Saunders ve 2002’de Layne Staley‘nin ölümü tekrar bir araya gelememelerine neden oldu. Above özellikle grunge akınının meraklıları için önemli bir albüm olarak kaldı.

Tek albümlük gruplardan 90’lı yıllardan New Radicals da akıllara gelmektedir. 1997 kurulan grubun üyeleri Gregg AlexanderDanielle Brisebois, Jim Mcgorman, Paul Gordon ve Sasha Krystov şeklindedir. 1998 yılında New Radicals, oldukça başarılı olan Maybe You’ve Been Brainwashed Too albümünü piyasaya sürmüştür. İçerisindeki şarkılardan Someday We’ll Know ve özellikle You Get What You Give büyük ses getirmiştir. Grup bu albümün ardından Amerika’da turneye de çıkmıştır. Ancak dinleyiciler bu topluluktan ikinci albümü 1999 yılında beklerlerken, grubun solisti ve lideri Gregg Alexander anlaşılmaz şekilde topluluğu dağıtmıştır. Üstelik hem kendisi, hem de grubun geri kalan üyeleri müzik hayatlarında Maybe You’ve Been Brainwashed Too ses getiren herhangi başka bir projede de yer alamamıştırlar.

2000’li yıllardaysa, tek albüm çıkarmış ve ses getirmiş pek önemli gruplar olduklarını söyleyemeyiz. Hem bu zaman diliminde kurulan süper gruplar veya proje grupları da genellikle albüm yapmaya devam ettiler. Aklıma tek albümlük oluşum olarak önemli diyebileceğim Atoms For Peace grubu gelmekte. Tam anlamıyla süper grup kavramına giren bir topluluktur. Çünkü üyeleri Mauro Refosco haricinde başarılı gruplarla anılan müzisyenlerdir. Bu isimler Radiohead‘dan Thom Yorke ve grubun prodüktörü Nigel Godrich, Red Hot Chili Peppers‘tan Flea, R.E.M. ve Beck‘ten tanınan Joey Waronker‘dır. İşin ironik kısmı, Thom Yorke bu grubun “super band” olarak nitelendirilmesine de fena halde kızmaktadır, ancak kavramı baştan yaratamayacağı için sadece sinirlendiğiyle kalacaktır. Grup 2013’te Amok isminde albümünü yayınlamıştır. Bugüne kadar devamı gelmemiştir, fakat gelme ihtimali olmadığını söyleyemeyiz. Güncel olarak tek albümü olduğu için listeye dahil ediyorum. Oldukça geniş bir dinleyici kitleyicisi Radiohead hayranlarının Amok çok hoşlarına gitmiştir.

Kısacası, tek albüm yapmış grupları düşünerek yaptığım bir “beyin fırtınası” seansından yukarıdaki gruplar döküldü. Dikkatimi çeken bu tür grupların başlamasında müzik tarihinde Eric Clapton‘ın büyük payı olduğu gözüküyor. Ayrıca grunge müzik akımının öncüleri olan müzisyenlerin de yan proje olarak, tek albümlük gruplar için bir araya gelmeye meraklı oldukları meydanda. Ancak son yıllarda proje gruplarının başarılı olmaları, grupları devam ettiriyor ve bu listenin genişlemesine engel oluyor. Tabii bu şekilde devam ederek üretim olmasından şikayetçi olacak değiliz.