Pattie Boyd adı, The Beatles ve Eric Clapton hayranları için önemli bir isimdir. Çünkü kendisi sırasıyla George Harrison ve Eric Clapton‘ın eşi olmuş ve bestelerini etkilemiştir. İşin ilginç yanı bu iki müzisyen yakın arkadaştırlar ve bu aşk üçgeninde birbirlerine kesinlikle kırılmamıştırlar. Pattie Boyd ilk olarak George Harrison ile evliyken, Eric Clapton ona aşık olduğunu ne George Harrison‘dan ne de Pattie Boyd‘dan saklamıştır. Şimdi kendisinin bu iki dünyaca ünlü rock yıldızıyla olan macerasına kısaca bakalım.

Pattie Boyd 18 Mart 1944 Taunton İngiltere doğumludur. Gençlik yıllarında modellik yapmıştır. Bu zaman diliminde 1964 yılında, 19 yaşındayken bir yarışma sonucunda kazandığı rolle A Hard Day’s Night şarkısının klibinde oynamak için ufak bir rol edinmiştir. Böylece grupla tanışmış ve grubun gitaristi George Harrison‘ın ilgisini çekmeyi başarmıştır. İkili 1966 yılında evlenmiştirler. George Harrison‘ın kendisine duyduğu aşk The Beatles‘ın bestelerine de etkisi olmuştur. Çünkü grubun 1965 yılında çıkan Help! albümünde yer alan I Need You ve For You Blue, 1969 yılında çıkan Abbey Road albümünde yer alan Something şarkılarına Pattie Boyd ilham kaynağı olmuştur. Hatta grubu uyuşturucudan uzaklaştıran ve meditasyona yönelten hintli guru Maharishi Mahesh Yogi ile tanışmalarına da Pattie Boyd aracılık etmiştir. Bu şahsiyetin de grubun bestelerini ciddi derecede etkilemesini, Pattie Boyd‘un grubun bestelerine dolaylı yoldan bir etkisi kabul edilebilir.

Diğer yandan Eric Clapton ile George Harrison yakın arkadaştırlar. Bu arkadaşlık 1968 yılında kaydedilen While My Guitar Gently Weeps kayıtlarında başlamıştır. O parçada Eric Clapton çalmış, ama bu bilgi albümün içerisinde yer almamıştır. Devamında Eric Clapton onların evine sık sık ziyaret ederken, Pattie Boyd‘a aşık olmuştur. Hatta bunu The Beatles‘ın gitaristine  “ben senin eşine aşık oldum” sözüne benzer bir cümleyle belirtmekten de çekinmemiştir. Eric Clapton‘ın Pattie Boyd‘a duyduğu ilgi meşhur Layla şarkısını besteletmiştir. Bu şarkıyı Pattie Boyd‘a dinletince, kendisi hayranlığını gizleyememiş ancak Eric Clapton‘a ilişki anlamında bir karşılık vermemiştir. Ancak 70’lerin başında kokain ile başı derde giren George Harrison‘ın karakterinin biraz değiştiğini sezen ve onun duyarsızlaştığını düşünen Pattie Boyd, kocasından duygusal anlamda uzaklaşmaya başlamıştır. 1972 yılında The Beatles‘ın bateristi Ringo Starr ve eşi Maureen ile oturdukları bir gecede George Harrison‘ın Maureen’e duyduğu aşkı itiraf etmesi, kendisini göz yaşlarına boğmuştur. Öte yandan kendisiyle yoğun derecede ilgilenen Eric Clapton‘ın da eroin kullanıyor olmasına da antipatiyle bakmaktadır. İşin enteresan tarafı bütün bunlar olurken, Eric Clapton ile George Harrison‘ın arkadaşlıkları da hiç bozulmamıştır. Hatta hafif şehir efsanesi olarak bilinen bir hikayede, barda George Harrison ve Pattie Boyd takılırlarken Eric Clapton‘ın gelip “ME OR HİM” diye sorduğunu ama Pattie’nin hiç tereddüt etmeden “HIM” diyerek George Harrison‘ı tercih ettiği söylenmektedir.

Çalkantılı, normal olarak kabul edilemeyecek aşk üçgenleri içerisinde geçen 1970-1974 arasından sonra Pattie Boyd kocası George Harrison‘ı terk etmiştir. Ayrılık sebebi kocasının uyuşturucu yüzünden değişen karakteri olarak belirtmiştir. Ama yıllar sonra bu hareketinin hayattaki en büyük pişmanlığı olduğunu itiraf edecektir. Aslında ilk eşini terk edişi direk olarak Eric Clapton ile bir araya gelme amaçlı gözükmemektedir. Zira Pattie Boyd ilk olarak Los Angeles’a gitmiştir. Fakat kısa bir süre sonra Miami’ye giderek Eric Clapton ile buluşmuştur. George Harrison ile olan resmi boşanmasıysa 1977 yılında gerçekleşmiştir. Fakat boşanma öncesinde Eric Clapton ile ilişkisi de başlamıştır. Bu zaman dilimi içerisinde 1976 yılında bir gece çift davete gideceklerken, Eric Clapton aşağıda sevgilisini beklerken çok geç kaldıklarını fark etmiş ve yukarı çıkmıştır. Pattie Boyd‘un giydiği elbiseyi çok beğenmiş, ama kendisi onu beklemesi için yine aşağıya göndermiştir. O sırada Eric Clapton beklerken birçok romantik şarkının atası sayılabilecek Wonderful Tonight‘ın sözlerini yazmıştır. İkili 1979 yılında evlenmiştirler. Ancak gitaristin eroin sorunu büyük ölçüde azalsa da alkol ile başı fena halde derde girmeye başlamıştır. Kendisi Eric Clapton‘ı mutlu zamanlarının sadece sahnede sarhoş haldeyken olduğunu belirtmiştir. Pattie Boyd o dönem müzikal anlamda Eric Clapton‘a fazla ilham kaynağı olamadıysa bile, Pink Floyd hayranlarını memnun edecek bir iş yapmıştır. Londra’da o dönem yakın arkadaşlarından birinin Roger Waters‘ın o zaman ki eşi Carolyne Christie olması, Pink Floyd üyesiyle Eric Clapton‘ı sık sık bir araya getirmiştir.  Roger Waters 1984 yılında ilk solo albümü The Pros And Cons Of Hitch Hiking‘i kayderken, Eric Clapton‘dan albümde çalmasını rica etmiştir. Bu ricayı kırmayan gitarist, ayrıca albümün turnesine de katılmayı kabul etmiştir. Roger Waters onun alkol ile sorununu fark etmiş ve turnenin ona iyi geleceğini belirterek yola çıkartmıştır. Hatta turnenin dönüşünde ona alkol sorununu gidermesi için çok iyi bir terapist de ayarlamıştır. Ancak bu gidişat Pattie Boyd  ile olan ilişkisini düzeltmeye doğru gidecekken, 1986 yılında italyan bir modelin Eric Clapton‘dan hamile olduğu ortaya çıkması evliliği bitirmiştir. İtalyan modelden doğan çocuk ise Conor, yani gökdelenden 1991 yılında düşerek ölen çocuktur. Pattie Boyd bu hamilelik haberinin ardından ayrılmış ama resmi boşanma 1989 yılında gerçekleşmiştir. Ayrılmalarının ardında Eric Clapton‘ın ayrılık acısını yansıtan ve kendisinin solo kariyerinin de önemli bir şarkısı olarak kabul edilen Old Love şarkısı 1989 yılında çıkmış olan Journeyman albümünde yer almıştır. Bu parçada Eric Clapton, kısaca eski eşini özlediğini ve yokluğunu kabullenemediğini belirtmektedir.

Kısacası iki rock star ile olan evlilik yapmış olması, onu servet ve şöhret avcısı olarak düşündürebilir. Fakat bu iki evliliğinde eşlerinin uçlarda yaşaması yüzünden mahvolduğunu ve kendisinin de pek mutlu olamadığını göz önüne almak gerekli. The Beatles ve Eric Clapton şarkılarına ciddi etki etmesi, kendisini müzikseverler açısından da önemli bir karakter haline getirmektedir. Bu evlilikler sonrasındaysa Pattie Boyd fotoğrafçılığa merak sarmış ve profesyonel bir fotoğrafçı olmuştur. 2015 yılındaysa kendisinde 9 yaş küçük ünlü ingiliz iş adamı Rod Weston ile evlenmiştir.