Daha önce rock müzikteki en iyi erkek vokalistlerden bahsettiğim bir yazı yazmıştım. Şimdi kadın vokalistlere de haklarını temsil etme zamanı. Vokalistlerdeki ağırlığın erkek olması su götürmez bir gerçekken, rock tarihine damga vurmuş bazı kadın solistleri de görmezden gelemeyiz. Bahsedeceğim isimleri en iyiye doğru bir sıralamaya koymayacağım. Kafadan en iyi 10 kadın vokalistten söz edeceğim. Ancak sadece pop müzik şarkılarını seslendiren şarkıcılara değinmeyeceğimi baştan belirtmeliyim.

Rock müzikte en iyi kadın vokalistler denince, aklıma ilk gelen isimlerden biri Tina Turner. Lakabı “babaanne” olarak geçmektedir. Sesine ve kariyerine duyulan saygıyı David Bowie, Eric Clapton, Mick Jagger, Bryan Adams, Rod Stewart, Sting gibi isimlerin onunla beraber şarkı kaydetmesinden anlayabiliriz. Aynı zamanda albümleri 180 milyondan fazla satması, sanatçıyı  gelmiş geçmiş en başarılı kadın müzisyenlerden biri haline getirmiştir. Vokal tarzı hem enerjik, hem de doğal olarak tanımlanmıştır. Ses tınısı ve tonu ona çok yönlü bir ses kullanımı sağlamış, bu sayede kariyerinde rock, blues ve rock&pop türlerini başarıyla söyleyebilmiştir.

Yine 1960’larda kariyerine başlayan başka bir kadın solist Joni Mitchell, bu listeye eskilerden eklenmesi gereken bir başka isimdir. Kanadalı müzisyen kariyerinin başındaki folk tarzındaki vokalini, daha sonra caz ve blues etkileşimleriyle birleştirmiştir. Yıllar geçtikçe sesi daha tutkulu bir şekle girmiştir. Aynı zamanda önemli bir besteci olan Joni Mitchell‘ın sound olarak oldukça sade bir tarzı tercih ederken yaptığı bestelerin en önemli süsü olarak sesini kullanması, onun sesinin yüceliğini kanıtlamaktadır. Teknik olarak çok fazla numarası olmamasına rağmen o sade müzikal yapıyı süslüyor olabilmesi, çok iyi bir solist olduğunu göstermektedir.

60’larda ortalığı müzisyen olarak kasıp kavuran, ama 1970 yılında hayatını kaybettiği için daha fazla dinleyemediğimiz Janis Joplin en iyi kadın solistler deyince atlanmayacak bir müzisyendir. Sesi vahşi olarak nitelendirilmiştir. Şarkı söyleme şeklininse çok cesur olduğu üzerinde durulmuştur. Kadın vokalistlerde pek karşılaşmadığımız çatal ses özelliği de vardır. Çünkü zaman zaman kısık hissiyatı verir. Ama o kısık sandığımız sesin şarkı içinde değiştirdiği karakterler şaşırtıcıdır. Çok içten şarkı söylemesi, kırılgan anındaki dinleyicileri ruhen dağıtabilecek cinstendir.

Çatal ses özelliği az çok barındıran, bir başka önemli kadın solist Patti Smith de listeye girmesi gerekenlerdendir. Sesinin anarşiyi barındırdığı yani tam isyan özelliği taşıdığını söyleyebiliriz. Dinleyenlerin tüylerini diken diken eden tatlı, kararlı ve inatçı bir yapısı vardır. Aslında işin teknik kısmıyla onun vokalini tarif etmek pek mümkün değildir. Tamamen hissiyatına göre sesine şekil veren şarkıcı, kendi yazdığı sözlere uygun bulduğu tonları kullanarak kulaklara kazınmıştır. Aynı zamanda önemli bir besteci olan müzisyen, cover yaptığı zamanlarda sesiyle şarkıyı bir Patti Smith şarkısına da dönüştürebilmektedir.

Fleetwood Mac grubunun solistlerinden Stevie Nicks, rock severlerin en çok beğendikleri kadın vokalistler arasına boşuna girmemektedir. Grubun başarısında sesinin etkisinin rolü büyüktür. Kırılganlık barındıran duygusal sesi, diğer yandan çok güçlü bir yapıdadır. Oldukça değişik ruh halleri barından Fleetwood Mac şarkılarının müzikal havasına göre sesini şarkılara çok iyi adapte etmeyi başarmıştır. Boğuk, samimi ve kadifemsi olarak tanımlanabilecek birbirlerine uzak kavramları sesinin içerisinde barındırması, onun gelmiş geçmiş en iyi rock vokalistleri arasına sokmaktadır.

Lakabı “rock queen” olan Linda Ronstadt, gelmiş geçmiş en iyi kadın vokalistler arasında kabul edilmektedir. Çok yönlü seslerden biridir. Zira müzik kariyerinde pop, rock, folk, caz türlerinde farklı ses özellikleri gereken şarkıları başarıyla söylemiştir. Dünya çapında kayıtlarının 100 milyondan fazla satmasının en büyük nedenlerinden biri bu büyüleyici sesidir. Kendisi için yer yüzünde söyleyemeyeceği ve sesinin yakışmayacağı hiçbir rock şarkısı yoktur denilebilir. Çünkü sesinin geniş yelpazesini başkalarının şarkılarında çok doğru şekilde yorumlayarak kullanabilmiştir.

İskoç müzisyen ve Dave Stewart ile beraber oluşturduğu Eurythmics‘in solisti Annie Lennox, gelmiş geçmiş en iyi kadın vokalistlerin arasına girmektedir. Teknik olarak çok ileri ve güçlü bir sesi vardır. Sesi için çok önemli olan nefes kontrolünü çok iyi becermektedir. Bu sayede onu dinlerken en ufak bir kesintiye rastlamayız. Düşük, orta ve yüksek oktavlar gerektiren şarkıların hepsinde, şarkıların gereksinimi olan tonu ve şiddeti vermekte her zaman başarılı olmuştur. Ayrıca 80’lerin en çok satan kadın müzisyenler arasında olan Annie Lennox, sesi ve imajı sayesinde o yılların figürlerinden biri haline de gelmiştir.

 

The Pretenders‘ın solisti Chrissie Hynde, bu listede atlanmaması gereken bir isimdir. En iyi kadın vokalistlerle ilgili anketler veya yazılarda göz ardı edilmesi, bana göre hakkının yenmesidir. Yüksek oktavlara zorlanmadan çıkmaktadır. Grubun ruhu ve sesi olarak tanımlanmaktadır. The Pretenders haricinde birçok başka müzisyenle de düetlerinin bulunması, müzik dünyasındaki önemli isimlerin onun çok iyi bir solist olduğunu kabul ettiğini göstermektedir. Sesinin bazı dinleyiciler tarafından erkeksi bulunduğu da söylenmektedir. Ama gerekli olduğunda sesini yumuşatmayı pekala başarmaktadır.

Yukarıdaki isimlere göre yaşı daha genç olan ve bazı kesimlerce ergen müziği yapıyor diye eleştirilen The Cranberries‘in daimi solisti Dolores O’Riordan bu listesinin içerisinde olması gerekmektedir. İrlandalı müzisyen, kadın vokalistler arasında yüksek oktava çıkma denince ilk akla gelen isimlerden biridir. Başka biri böyle şarkı söylese kim bu çığlık atan diye tepki görebilecekken, Dolores O’Riordan şarkılardaki çığlıklarını marka değerine dönüştebilmiş bir solisttir. Kendisinin vokal stili grubun en bilindik özelliğine dönüşmüştür. Sesi hafif boğukluğa sahip, aynı zamanda melankoliklik içeren bir yapıdadır. Bu yapı The Cranberries şarkılarında acıyı, umudu ve sevginin iletilmesinde başrol oynamıştır.

Amerikalı müzisyen şarkıcı Sheryl Crow, vokal açısından bana göre hakkı yenmiş bir başka isimdir. Yaptığı rock şarkılarının beğenilmesinde ve müzik dünyasında önemli söz sahibi olmasında sesinin payı büyüktür. Gerektiğinde yüksek oktavlara zorlanmadan çıkabilen Sheryl Crow, sağlam bir diyaframa sahip olduğunu kanıtlamıştır. Rock, blues, pop ve country türlerinde şarkılar yapması ve bunları başarıyla kendisinin söyleyebilmesi, sesini geniş bir yelpazeye ve  değişik adaptasyon özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Zaten bu nedenle birçok farklı müzisyenle düeti bulunmaktadır. Çünkü beraber çalıştığı müzisyenin tarzına göre vokalini kullanabilmektedir. Bu özellikler de onun eşsiz vokalistlerden biri olduğunu göstermektedir.

Neticede rock müziğine damga vurmuş kadın vokalistlerin yüksek oktavlara çıkmaları ve değişik müzik türlerine seslerini adapte edebilmelerinin ön plana çıktıkları görülmekte. Çünkü sadece iyi sese sahip olmakla, çok iyi solist olunmuyor. Sesi şarkıya göre nasıl kullanabileceğini bilmek, bu vokalistlerin damga vurmasını sağlıyor. Diğer yandan sadece adaptasyon yeteneğinin tek başına yeterli olduğu söylenemez, zira sesi adapte ederken yüksek oktavlara çıkabilme kabiliyeti gerekiyor.