Kalben…

Nedense adından mı, buğulu sesinden mi, yoksa sahneden insanlara romantik bir ses tonuyla dostluk ve sevgi mesajları verişinden mi, Kalben’i herkes sessiz sakin, kendi halinde, şarkısını söyleyip içine kapanan, çıtkırıldım biri olarak görüyor.

Oysa arkadaşlar, burada bir kasırgadan bahsediyoruz!

Ben de ilk kez Kalben şarkısı dinlediğimde aynı yanılgıya düşmüştüm, sonra geçen sene bizim radyonun bir gezisine katıldı, abboo bir baktım ki saatte 300 kilometre hızla yürüyen müthiş bir enerji! Koca koca ağaçları söküp te nerelere fırlatan, arabaları alıp na şuralara atan, cam çerçeve bırakmayan, yanında giderken enerjisinden nefes nefese kaldığınız, anlattıklarının hızına ve mood’una yetişebilmek için düşüncelerinizi yemek yapan bir annenin hızla çalan kapıyı açmak için mutfak önlüğünü aceleyle masanın üstüne atışı gibi gayri ihtiyari fırlatıp, saç baş darmadağın olduğunuz ve rüzgar tribününe bağlanması durumunda tüm ülkenin enerji ihtiyacını karşılayabilecek kadar yüksek bir enerjiden bahsediyoruz, oyun değil.

Kalben ile tanışmamız bizim radyonun gezisine katıldığında oldu. Genelde yurdum ünlülerinin korktuğunun aksine kimse üstünü başını yırtmadı, ünlülükten başı yarılmadı, hepimiz ayrı ayrı çok sevdik onu. Eprimiş çağlardaki sevenlerine sahne yüksekliğinden bakma Tom Consluğuna girmeyip kendi hayatını yaşayan tam bir yeni çağ sanatçısı Kalben. Can Kalben. O gezide tanıştığı bizim aj kardeşlerimizle hala mesajlaşıp hal hatır soran, hayatın ezbere kazançlar dizisi olmayıp, kendi dışına değil, kendi içine yapılan bir yolculuk olduğuna bu kadar genç yaşında uyanmış bir deneysel performans sanatçısı.

Öfkesi de sevgisi kadar yüksek olduğundan, esaslı sanatçılara özgü o tekinsiz duruşu herkes kaldıramaz; özgüveni olmayan birini delirtebilecek kadar bakışları ve tespitleri keskin, birlikteyken gülmekten yarıldığınız ve fütursuzca kendini yaşayan, düz duvara tırmanan yaramaz bir çocuk gibi.

Kesinlikle ve de özellikle hemcinslerinin sonuna kadar yanında, kazancıyla, inancıyla, yaşadığı dönemleriyle, geçmişi ve sevgisiyle sapasaydam ortada, sevdiği insanlara sadakatle bağlı, güpgüzel bir insan Kalben. Herkese böyle dostlar gerek. Yapıcı, kendine ve üretimine güvenip, kendiyle kıyaslama hafifliklerine girmeyen, görkemli ruhlar…

Şimdilerde 3. albümünün şarkılarını yapıyor, çoğu bitmiş azı kalmış, çıkana kadar da bir roman yazmaya başlamış, gelişine yaşayan biri.

Radyokaravan.com’da muhteşem bir sohbet yaptık. Canlıda kaçıranlar patren.com/radyokaravan sayfasından üye olup dinleyebilir.